Kaskádní regulace s bezrázovým přepínáním režimů
Kaskádní regulace s bezrázovým přepínáním režimů
Kaskádní regulace se používá v případě, kdy máme k dispozici kromě regulované veličiny (pv=pv_P) ještě tzv. pomocnou regulovanou veličinu (pv_S), kerá má menší zpoždění (než
regulovaná veličina) vzhledem k akční veličině (mv=mv_S). Kaskádní regulace je tvořena sekundárním/vnitřním (PIDU_S) a primárním/vnějším (PIDU_P) regulátorem. Je-li CNB_CAS=1 primární regulátor řídí regulovanou veličinu prostřednictvím sekundárního regulátoru. Jeho výstup (mv_P) generuje požadovanou hodnotu (sp_S) pro sek. regulátor, který již přímo svým výstupem (mv_S=mv) ovládá akční člen regulované soustavy. Pro správnou činnost kaskádní regulace musí být řádně ošetřeno unášení integrační složky primárního regulátoru a zajištěno bezrázové přepínání MAN/AUT sekundárního regulátoru. Tyto funkci zajišťuje řada dalších bloků, jejichž konfigurace si můžete ověřit po spuštění simulátoru.
Jak spustit simulátor?
Před spuštěním simulátoru (appletu) tlačítkem START , umístěným nad trendem, je možné nastavit periodu vzorkování pomocí pole Sampling time. Běh appletu lze kdykoliv zastavit tlačítkem STOP . Popřípadě pozastavit tlačítkem PAUSE . K regulaci rychlosti spuštěné simulace slouží slider, umístěný vedle tlačítek a . Tlačítko nastaví applet do počátečních podmínek.
Všechny aktivní bloky (nezašedlé) umožňují vyvolat kontextovou nabídku s nastavením parametrů pouhým kliknutím na požadovaný blok. Podrobnější popis funkcí jednotlivých bloků a jejich parametrů je možné nalézt v Referenční příručce funkčních bloků systému REXYGEN.